Zatrudnienie młodocianego to dodatkowe obowiązki
Pracodawca przyjmujący na naukę zawodu osoby niepełnoletnie musi zgłaszać zawarte z nimi umowy do organów administracji. Ma też obowiązek prowadzić ewidencję takich osób.
∑ Chciałbym zatrudnić pracownika młodocianego na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego. Jaki rodzaj umowy wybrać i o czym powinienem jeszcze pamiętać? – pyta czytelnik.
Odpowiedź na to pytanie należy zacząć od wyjaśnienia, że przygotowanie zawodowe młodocianych może nastąpić w formie nauki zawodu lub przyuczenia do wykonywania określonej pracy. Podstawową formą jest nauka zawodu i to ona jest stosowana najczęściej przy zatrudnianiu pracowników młodocianych na podstawie umowy o pracę. Przyuczenie do zawodu trwa natomiast co do zasady od trzech do sześciu miesięcy i może dotyczyć jedynie niektórych prac. W związku z tym w odpowiedzi skupimy się na przygotowaniu zawodowym w formie nauki zawodu.
Jak umowa bezterminowa
Zgodnie z art. 194 kodeksu pracy do zawierania i rozwiązywania z młodocianymi umów o pracę w celu przygotowania zawodowego mają zastosowanie przepisy kodeksu dotyczące umów o pracę na czas nieokreślony. Sposób sformułowania tego przepisu pozostawia wątpliwości interpretacyjne, czy młodocianego wolno zatrudnić na czas określony, ale stosowane są w tym przypadku przepisy dotyczące umów na czas...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta